środa, 11 lutego 2015

Bunkry Stachelberg - Czechy

Bunkry Stachelberg to godna polecenia dawka historii. Artyleryjska twierdza wznosi się nad gminą Babí niedaleko Trutnova. Twierdza była ważną częścią czeskiego granicznego systemu obronnego obwarowania przeciw Hitlerowskim Niemcom. Budowę twierdzy rozpoczęto w październiku w 1937 roku jej ukończenie przerwały wydarzenia w Monachium. Poszczególne obiekty twierdzy są połączone przez skomplikowany system podziemnych korytarzy i sal, których łączna długość wynosi 3,5 km.
 Miała zapewnić obronę granic w pierwszym okresie wojny i umożliwić nieprzerwany przebieg mobilizacji armii. Podstawę obrony tworzyły lekkie umocnienia wzmocnione w ważnych miejscach liniami ciężkich fortyfikacji z twierdzami artyleryjskimi. Budowy umocnień nigdy nie dokończono. Zwiedzając napotykamy liczne bunkry tak mniejsze jak i większe.
Twierdza artyleryjska Stachelberg jest największa z twierdz w Czechosłowcji, jedna z największych w Europie. Tworzy ją   w sumie 12 obiektów, z tego 6 artyleryjskich: dwa bunkry artyleryjskie, dwie obrotowe wieże artyleryjskie, dwie kopuły granatnikowe, znajdowało się w nich w sumie 10 haubic i  10 granatników. Wszystko osłaniała wysunięta linia czterech bunkrów przeciwpiechotnych. Twierdza liczyła trzy i pół kilometrów podziemnych korytarzy i sal. Załoga składała się z 800 żołnierzy.
Znajdują się tutaj również podziemia fortecy. Są to rozległe pomieszczenia na głębokości 30-60 metrów pod powierzchnią ziemi o długości całkowitej 3,5 km korytarzy i sal. Podstawową drogą w podziemiach jest tzw. główna galeria (korytarz główny) , łączy on wejście, elektrownie, główny magazyn amunicji i koszary.
Podczas wizyty w podziemiach zwiedzamy tylko niewielką część nie dokończonych pomieszczeń podziemnych.

Strona twierdzy: www.stachelberg.cz


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz